Muzeul

Istoria Castelului Mikó

1611

Una dintre cele mai vechi clădiri din Miercurea Ciuc este Castelul Mikó. Constructorul său, Hídvégi Mikó Ferenc a fost vicecăpitanul Scaunului Ciuc din 1611. În 1613, noul principe, Gabriel Bethlen, l-a promovat pe tânărul și energicul Mikó în funcția pe care o deținea anterior, numindu-l căpitan al Scaunului Ciuc. Încă din tinerețe, Mikó a fost un susținător necondiționat al principelui, urcând din rândurile nobilimii mijlocii până la cele ale marilor dregători. Din 1622 a fost consilier, trezorier și, mai târziu, majordom. A fost unul dintre cei mai pricepuți diplomați ai principelui și o figură proeminentă în viața politică transilvăneană la începutul secolului al 17-lea. Clădirea, numită pe atunci Mikó-újvár, a fost începută la 26 aprilie 1623. Este rezonabil să presupunem că arhitectul italian Giacomo Resti, care a lucrat ca arhitect de curte în Transilvania între 1615–1634, a fost implicat în construcția castelului în stil italian vechi. Construcția castelului nobiliar dreptunghiular, în mare parte finalizat, care măsoară aproximativ 75×70 m, s-a oprit probabil odată cu moartea constructorului în 1635. Din punct de vedere stilistic, clădirea se înrudește cel mai mult cu castelele din Iernut, Vințu de Jos și Lăzarea. La 21 octombrie 1661, trupele turcești și tătare ale lui Pașei Ali din Timișoara au invadat Scaunul Ciuc, au capturat castelul și l-au incendiat.

1714

Clădirea ruinată a fost reconstruită zeci de ani mai târziu din ordinul generalului austriac Stephan Steinville (1714-1716), după cum reiese din inscripția din piatră de deasupra porții de intrare. Castelul reconstruit a fost înconjurat de patru bastioane exterioare noi, ale căror rămășițe pot fi încă văzute pe latura de sud. Austriecii au construit și o mică magazie de praf de pușcă în partea de vest a castelului.

1764

Castelul fortificat a jucat un rol în apărarea estică a Imperiului Habsburgic. A fost cazarma trupelor imperiale până în 1764, când a fost organizată cu forța sistemul grăniceresc secuiesc, iar de atunci și până în 1849 a fost sediul Regimentului 1 de infanterie secuiască. În timpul revoluției din 1848-1849, a fost cartierul general militar al lui Sándor Gál.

1890

După înfrângerea revoluției, castelul a revenit în mâinile autorităților militare. În 1890, a fost adăugată o aripă la laturile bastionului porții, care a fost demolată în 1990. În anii 1880, bastioanele au fost umplute treptat.

1970

Cu excepția unor scurte perioade în care a fost folosit de diverse instituții și birouri, castelul a fost folosit în permanență de armată până la mijlocul secolului al XX-lea. În 1970, după reparații majore, a devenit sediul Muzeului Secuiesc din Ciuc, fondat în 1930

Ultima renovare majoră a clădirii a avut loc între 2010 și 2013.